23948sdkhjf

Ny vd på plats när Ringhals blickar mot 80 års drift

Jessica Palmqvist blir ny för kärnkraftverket Ringhals AB.

Jessica Palmqvist har sedan årsskiftet varit 2025 varit tillförordnad vd för Ringhals och dessförinnan vice vd för Ringhals från februari 2024. Nu kliver hon in som vd för Ringhals från och med den 1 juli. 

– Jag känner stor ödmjukhet inför uppdraget att leda Ringhals verksamhet. Vi har ett viktigt samhällsuppdrag att leverera stabil produktion av el och en hållbar avveckling. Ringhals är en fantastisk anläggning med engagerade medarbetare, jag ser fram emot att tillsammans med dem utveckla Ringhals för att möta framtidens behov, säger Jessica Palmqvist, i ett pressmeddelande. 

Mellan åren 2008 till 2023 hade Palmqvist olika ledande roller inom Svensk Kärnbränslehantering AB, SKB, såsom säkerhetschef, forsknings- och utvecklingschef samt tillförordnad vd. Bland annat ledde hon organisationen genom flera förändrings- och utvecklingsskeden.

─ Det är med stor glädje som jag välkomnar Jessica in i rollen som Ringhals nya vd och medlem av min ledningsgrupp. Hennes föredömliga ledarskap och gedigna erfarenhet är en stor tillgång då hon tar sig an rollen som vd för Ringhals. Anläggningen har en viktig uppgift med säker och stabil elförsörjning när vi bygger en framtid där alla ska kunna välja ett fossilfritt sätt att producera och leva, säger Johan Dasht, chef för Vattenfalls affärsområde Generation, som kommer vara den Palmqvist kommer rapportera till. 

Ringhals 3 och 4 planeras vara i drift i ungefär 60 år, vilket innebär att det reaktorerna kommer vara i drift till mitten av 2040-talet. Samtidigt utreds nu möjligheten för vissa av kärnkraftverken Ringhals och Forsmark att öka livslängden till 80 år. Något som skulle krävas investeringar på omkring 10 miljarder kronor per reaktor. 

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078