23948sdkhjf
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

Smörjmedel för livsmedelsindustrin

För industrier med tillverkning av livsmedel är det viktigt att välja fetter och smörjmedel som är godkända för just det ändamålet. REPSOL har en egen forsknings- och utvecklingsavdelning för smörjmedel och fetter som tas fram just för livsmedelproduktion.

För industrier med tillverkning av livsmedel är det viktigt att välja fetter och smörjmedel som är godkända av t.ex. NSF (National Sanitation Foundation) och de är indelade i tre kategorier H1, H2 ochH3. Det är viktigt att smörjmedel och fetter inte har någon negativ påverkan på de livsmedel som tillverkas men de ska ändå hålla hög kvalitet för de maskiner som används. Repsol har en lång erfarenhet av produkter för livsmedelsindustrin både för stora internationella tillverkare men även mindre lokala tillverkare över hela världen.

Kontakta info@canoil.se för mer information om Repsols produkter. Canoil AB är exklusiv distributör i Norden av Repsols smörjmedel.

CANOIL AB
Birger Jarlsgatan 57
103 27 Stockholm
Stockholms stad
Sverige
VAT nummer: SE5567802326

Kontaktperson

KC
Kundtjänst CANOIL
info@canoil.se

Sänd till en kollega

0.047