23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på UochD
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Akryllimmet ska bilda hållbara fogar till nylon

G A Lindberg lanserar nytt innovativt lim från Permabond TA4660 för limning av nylon.

Limning av nylon är en utmaning. Det svarar inte särskilt bra på ytbehandlingsprocesser och ofta faller den isär. Att den faller isär beror på migrationen av tillsatser som ger ytan konstant smörjning berättar Fredrik Dahlberg, Teknisk Produktchef Lim på G A Lindberg, i pressmeddelandet.

Därför har Permadons team av kemister utvecklat ett nytt akryllim, som kan bilda starka och hållbara fogar till fylld och ofylld nylon.

Permabond TA4660 är ett rumstemperaturhärdande tvåkomponents akryllim som ska vara lätt att använda. Den finns i dubbelpatroner och blandas via statiskt blandningsmunstycke så att den kan appliceras exakt och ingen manuell vägning eller blandning krävs. Limmet fungerar bra på nylon 6 och nylon 6,6 och fäster även till metallytor.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.135