International Atomic Energy Agency, IAEA, gör en så kallad Pre SALTO på OKG och O3. Granskningen pågår under nio dagar och omfattar säkerhetsaspekter inom sex områden kopplade till åldring- och drifttidsförlängning av O3.
– OKG har satt ihop ett lag för de olika områdena som möter upp IAEA:s team, säger Tommy Holm, TSK, som är sammanhållande och IAEAs kontaktperson på OKG beträffande granskningen.
Han fortsätter:
– IAEA-teamet anländer den 29 augusti och dagen efter sker ett så kallat Entrance Meeting. Sedan påbörjas intervjuer med våra representanter. Onsdagen den 7 september hålls ett avslutningsmöte, där IAEA gör en muntlig presentation och lämnar över en skriftlig rapport såväl till SSM som OKG:s ledning.