23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på UochD
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Underhåll ska vara enkelt för alla

Att underhåll ska vara enkelt och för alla, det är något som Axami är övertygade om. Bolaget har utvecklat ett underhållssystem som kan skalas av och skalas upp för att passa varje enskild användare. U&D får höra om företagets senaste satsningar.

En av de äldsta i branschen, så beskriver Bernt sig själv. Sedan 1975 har hans yrkesliv bestått av data och affärssystem.

- Jag har helt enkelt varit med under hela racet, förklarar Bernt Karlsson, vd och grundare Axami.

I slutet av 90-talet började stora aktörer som Scania och Volvo att ställa krav på sina underleverantörer. Underhållsarbetena som utfördes skulle vara ordentligt gjorda. Bernt nappade till på affärskonceptet, då det stämde väldigt bra in in på vad han ville göra i framtiden. Det han ville i framtiden blev verklighet. Idag ungefär 25 år senare sitter han framför mig tillsammans med sin son, dricker kaffe och berättar om sitt egenutvecklade underhållssystem.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.168