23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på UochD
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Börjar tillverka underhållslösningarna själva

De utvecklar produkter som ska generera mer effektiva och säkra underhållsprocesser inom industrin. Nu har de både ny vd och förvärvat ett nytt verkstadsbolag - Nordic Wear Parts.

Vi börjar med nyförvärvet.

Hittills har Nordic Quick Systems varit ett utvecklings- och försäljningsbolag. Men nu upplever bolaget en tilltagande efterfråga på sina produkter både i Sverige och utomlands. Det har skapat behov av att tillverka produkterna på egen hand.

Nordic Wear Parts är en mekanisk verkstad som tidigare har varit Nordic Quick Systems primära leverantör.

- Det här är ett strategiskt förvärv med många uppenbara fördelar. Vi kommer nu att kunna

optimera produktionsanläggningen utifrån just våra produkters behov, samt äga

produktionskunskapen, vilket är centralt då vi framgent vill arbeta med att licensiera ut våra

patent. Förvärvet möjliggör fortsatt produktutveckling och att stärka bolagets

innovationskapacitet. Vidare finns det redan ett etablerat samarbete parterna emellan, varför

sammanslagningen förväntas kunna genomföras med minsta möjliga insats, säger Mikael

Näslund, styrelseordförande i Nordic Quick Systems.

Sammy Pergament har varit med på Nordic Quick Systems resa sedan starten. Nu har han utsetts till ny vd och har fått i uppdrag att leda Nordic Quick System i den nya satsningen. 

- Nordic Quick Systems befinner sig i en riktigt spännande fas. Bolaget har på bara två år gått från att vara en lokal aktör som tillhandahöll en produkt, till att idag vara en internationell spelare med fokus på att effektivisera underhållsprocessen inom tung industri. Det ska bli riktigt kul att ta sig an denna roll och jag ser fram emot att börja jobba med mina nya, kompetenta kollegor från Nordic Wear Parts, säger Sammy Pergament.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078