23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på UochD
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Delete gör nytt förvärv

Delete köper Waterjet Stockholm och W-tech av European Hydro Demolition. Målet är att bli främsta leverantör av miljötjänster i Norden.

I juni förvärvades Waterjet Karlstad av Delete Sweden AB. Nu köper Delete även Waterjet Stockholm och W-tech. Alla tre bolag köptes av European Hydro Demolition AB.

- Deletes strategiska mål är att vara våra kunders förstahandsval som leverantör av miljötjänster i Norden. Detta förvärv är i linje med vår strategi. Vi kompletterar vårt utbud som miljöserviceleverantör och får samtidigt ett ännu starkare fäste i Stockholm, en viktig region, inte minst när det gäller vårt servicekoncept mot infrastruktur, säger Tommi Kajasoja, CEO Delete Group Oy.

Waterjet Stockholm och W-tech är specialiserade på infrastrukturprojekt såsom underhåll av broar, garage, tunnlar och parkeringshus. Företagen har i dag sina kunder främst inom bygg- och infrastruktur.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11