23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på UochD
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Pilotprojekt inom IoT lanseras

Honeywell Process Solutions och SKF har lanserat ett gemensamt pilotprojekt för att utveckla lösningar inom Industrial Internet of Things.

Pilotprojektet har som mål att skapa en digital standard för förbättrad maskineffektivitet, tillförlitlighet och därmed ökad konkurrenskraft för industriella kunder.

De två företagen ska tillsammans utveckla ett användarvänligt digitalt ekosystem som konsoliderar och analyserar stora datamängder från en anläggnings maskiner. Baserat på analysen kan operatörer fatta beslut om metoder för att minska eller till och med eliminera oplanerade driftstopp och förbättra effektiviteten.

– Antalet punkter för datainsamling i en modern fabrik ökar exponentiellt, men dessa data tillför bara värde för operatörerna om man analyserar dem och vidtar åtgärder för att förbättra maskinernas prestanda och tillförlitlighet. Vårt samarbete med Honeywell gör detta möjligt, säger Alrik Danielson, SKFs vd och koncernchef.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.081