23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på UochD
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

ABB köper österrikiskt företag

ABB köper österrikiska Bernecker + Rainer Industrie-Elektronik, B&R, som är en global gigant inom maskin- och fabriksautomatisering.

B&R, som har funnits sedan 1979, har över 3 000 anställda, varav 1 000 ingenjörer inom forskning, utveckling och applikationer. Bolaget är verksamt i 70 länder och har svenska filialer i Stockholm, Göteborg och Malmö. Omsättningen 2015-16 var drygt 600 miljoner dollar.

Köpeskilling anges inte men prismultipeln uppges vara i linje med jämförbara bolag.

ABB motiverar köpet bland annat med att man på så vis stänger ett historiskt gap inom maskin- och fabriksautomation och skapar ett mer omfattande kunderbjudande. B&R:s mjukvaror och IoT-lösningar stärker ABB:s digitala erbjudande ABB Ability™. Med köpet anser sig ABB stå väl rustat inför den fjärde industriella revolutionen, som ibland kallas Industri 4.0.

- B&R är ett smycke i maskin- och industriautomatiseringens värld. Vår kombination är en en-gång-i-livet-möjlighet. Köpet är en sann milstolpe för ABB, säger Ulrich Spiesshofer, ABB:s CEO i ett pressmeddelande.

ABB:s globala center för maskin- och fabriksautomatisering kommer att placeras i österrikiska Eggelsberg, där B&R:s huvudkontor ligger.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109