Slutmålet med leanarbetet är en alltmer effektiv och säker produktion med hög driftsäkerhet och stabila processer. Förutom 5S introducerar man därför bland annat effektiva problemlösningsmetoder, operatörsmedverkan i underhållet, visualisering och ett standardiserat arbetssätt.
- Vi har valt att samarbeta med WCM Consulting eftersom vi har mycket goda tidigare erfarenheter, säger Magnus Engström, Lean Manager vid Kemira. Något vi särskilt uppskattar är att vi får en skräddarsydd utbildning med fokus på våra utmaningar inom kemiindustrin och inte en standardutbildning som är skapad för alla branscher.
I ett första steg utbildas alla förbättringsledare i Lean under sju utbildningsdagar. Praktisk träning kommer att ske i den egna fabriken. För diplomering krävs sedan att man genomför ett förbättringsarbete med lyckat resultat.
En andra och tredje utbildningsomgång planeras till hösten med inriktning på alla chefer i organisationen och andra nyckelpersoner.