23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på UochD
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Jernbro expanderar i Norrbotten med nytt förvärv

Jernbro har förvärvat Nordmec i Malmfälten AB.

Nordmec, med säte i Luleå, är numera en del av Jernbro.

− Genom att Nordmec blir en del av Jernbro blir det möjligt att erbjuda ett bredare tjänsteutbud till både Jernbros och Nordmecs kunder. Våra verksam­het­er och kompetenser kompletterar varandra på ett utmärkt sätt, kommenterar. Mikael Jansson, Affärsområdeschef för Projekt och Underhåll Nord på Jernbro.

Nordmecs tidigare ägare Johan Gustafsson och Stefan Lindström kommer fortsätta i ledande befattningar inom Jernbro i Luleå.

– Att bli en del av Jernbro ger oss kraft att fortsätta växa och utvecklas mot nya mål, vilket kan vara en utmaning för mindre företag.

Nordmec i Malmfälten AB

Omsätter cirka 35 miljoner kronor och har 20 anställda. Företaget erbjuder verkstadstjänster, tillverkning av svetsade stålkonstruktioner samt projekt och fältservice inom mekanik. Kund­erna återfinns främst inom industrin och byggsektorn.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094